Dzień Świętego Marcina (niem. Martinstag, w Austrii Martini) – świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours. W Niemczech wiele szkół i przedszkoli  w wigilię Dnia św. Marcina organizuje pochód z samodzielnie wykonanymi przez uczniów i rodziców lampionami.  Typową piosenką śpiewaną w tym czasie jest np. „Durch die Straßen auf und nieder leuchten die Laternen wieder: rote, gelbe, grüne, blaue, lieber Martin komm und schaue.”

Święty Marcin był gościem honorowym naszej szkoły w tym tygodniu. Świętowanie rozpoczęliśmy konkursem na najpiękniejszy lampion swiętomarciński oraz pochodem klas młodszych wokół stawu Brodowskiego. We wtorek rozsmakowaliśmy się w wybornych rogalach. Rogale roznosili uczniowie klas ósmych, jeden w stroju legionisty Marcina. Towarzyszył im piekarz, który opowiadał o tradycjach marcińskich w Poznaniu (na stronie regionwielkopolska.pl możecie wysłuchać legendy o rogalach świętomarcińskich). Uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje multimedialne o tradycjach i obchodach święta św. Marcina i przedstawili je klasom młodszym. Zebraliśmy też odzież w ramach pomocy osobom w kryzysie bezdomności.
Dziś rozstrzygnęliśmy lampionowy konkurs. Wszystkie lampiony tak nas zauroczyły, że zdecydowaliśmy się nagrodzić wszystkich twórców. Domyślacie się co było nagrodą? Pluszowe gęsi – nie mogło być inaczej, ponad siedemdziesiąt sztuk, takiego stada jeszcze nigdy nie było na Tomaszowskiej.
🙂

Dorota Kowalewska