Majowe Dni Książki obchodzone corocznie w naszej szkole przebiegały  pod hasłem  (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. W dosłownym znaczeniu słowo „dowolność”  odnosi się do własnego indywidualnego wyboru, swobodnego czytania i nieograniczonego dostępu do książki w różnym formacie. Myślimy tutaj o książce tradycyjnej, jak również o  elektronicznej i audiobooku. Hasło nawiązuje także do 100- lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości gdyż czytanie w historii dziejów państwa było ważnym elementem zachowania  tożsamości  narodowej, tradycji i kultury.

 W tym roku w naszej szkole  działo się bardzo dużo. Święto rozpoczęliśmy spektaklem przygotowanym przez szkolny teatr ProSTO i miłośników biblioteki  pt. “Sąd nad książką”.

Poprzez nietypową formę teatralną ukazaliśmy  krótką historię książki  i jej  ważne znaczenie dla rozwoju człowieka.   Werdykt sędziego wskazał  książkę jako wygraną w rozprawie, niemniej jednak w mowie końcowej mogliśmy usłyszeć iż książka może współistnieć  z innymi środkami przekazu, wspierając  ją i uzupełniając.

Młodsze klasy uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych przeprowadzonych przez pracowników zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Biblioteką Miejską z ul. Marcina.

Nasi najmłodsi brali udział w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater z bajki” przygotowanym i przeprowadzonym przez samorząd szkolny. Uczniowie odwiedzili również naszą szkolną bibliotekę i uczestniczyli  w lekcjach o wakacyjnych przygodach Mai .

Podsumowując,  nasza szkolna  przygoda z książką tradycyjnie przebiegała w miłej atmosferze.  Uczniowie  uczestniczyli  w  zajęciach bibliotecznych jak również chętnie rozmawiali o książce, nie tylko na lekcjach o czytelnictwie, ale ze swoimi rówieśnikami podczas przerw spędzanych w szkolnej bibliotece.

Danuta Krzaczkowska wraz z zespołem organizacyjnym