Miesiąc maj tradycyjnie kojarzony jest ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Niestety i w tym roku, ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii i ograniczenia zajęć, musieliśmy dostosować nasze pomysły i projekty do nowych warunków pracy w szkole. Nasi uczniowie, ku radości nauczycieli, i to nie tylko polonistów, po raz kolejny zaakcentowali znaczenie książki i czytelnictwa. Aby przybliżyć znaczenie literatury i jej wpływu na rozwój każdego człowieka pragnę zacytować słowa które wypowiedziała nasza noblistka W. Szymborska iż „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

A co działo się w naszej szkole?

  • Klasy 0 i klasy 1-3 uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych związanych z ulubioną książką, lekturą i bohaterem literackim. Uczniowie w ramach zajęć tworzyli tematyczne prace plastyczne.
  • Klasy młodsze realizowały dwa projekty pod hasłem „Ubierz się w książkę” oraz „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Dzieła naszych uczniów pięknie ozdobiły szkolną galerię przy bibliotece i hol przy wejściu do szkoły. Klasy starsze o książkach i czytelnictwie rozmawiały na lekcjach języka polskiego.
  • Klasy 4 brały udział w projekcie „Lektura niespodzianka”, klasy 5 oprócz wspólnego czytania lektury „Katarynka” realizowały projekt „Kubek w czytaniu” wykorzystując technologię informatyczną.
  • Klasy 6 prezentowały swoje ulubione książki i realizowały temat „Książka moim przyjacielem”.
  • Klasy 7 i 8 realizowały dwa projekty „Lektura” i oraz „Bohater Literacki”.

Podczas porannych zabaw w świetlicy zaproponowaliśmy uczniom, aby uruchomili swoją wyobraźnię fantazję i stworzyli własne zakładki do książki. Chcieliśmy podkreślić, że zakładka może umilić czytanie, może być też ciekawym, samodzielnie wykonanym prezentem dla bliskiej osoby. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Również w maju, w niekonwencjonalny sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i zabraliśmy w plener swoją ulubioną książkę. Korzystając z uroków przyrody wspólnie czytaliśmy wybrane lektury.

„Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się je po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać”. Tak pięknie i „smacznie” opisała książki które czytamy, znana nam wszystkim pisarka szwedzka pani A. Lindgren. Ta ulubiona przez wszystkich autorka przybliżyła czytelnikom świat „Dzieci z Bullerbyn”, Emila ze Smalandii, jak również odważnej Pippi Pończoszanki. Jako autorka powieści które czytają pokolenia zapisała się złotymi literami w historii dziecięcej literatury. Podczas zabaw czytelniczych z naszą zerówką wspólnie czytaliśmy zabawne historie napisane przez panią A. Lindgren.

Efekty naszych działań plastycznych zostały zaprezentowane na tablicach przy wejściu do szkoły, jak również na gazetce przy bibliotece szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych wystaw.
Wszystkim naszym nauczycielom i uczniom dziękuję za zaangażowanie w czytelnicze świętowanie i zachęcam do korzystania z naszej szkolnej biblioteki i bibliotek miasta Szczecina.

Danusia Krzaczkowska
bibliotekarz szkolny