Amazing Londers – Harry Potter

To już kolejna odsłona realizowanego  przeze mnie projektu ‘Amazing Londoners”. Dla mnie ta  część jest na swój sposób szczególna, bowiem jej  bohater, jest także moim ulubionym. To znany na całym świecie Harry Potter.

Akcja Harry’ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, w której istnieje niezależne społeczeństwo czarodziejów; z własnymi szkołami, ministerstwem magii, instytucjami itp. Jest ono ukrywane przed zwyczajnymi, niemagicznymi ludźmi (nazywanymi przez czarodziejów mugolami).Głównym bohaterem jest Harry Potter, sierota wychowany w spokrewnionej rodzinie mugoli, który w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o swojej przynależności do świata czarodziejów, od półolbrzyma Hagrida, który był gajowym w Hogwarcie. Chłopiec rozpoczyna siedmioletnią edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Howard, gdzie poznaje przyjaciół Rona i Herminę, oraz stawia czoła kolejnym przygodom takim jak: zabicie Bazyliszka w Komnacie Tajemnic, odebranie Quirellowi Kamienia Filozoficznego, wyszarpnięcie Syriusza Blacka z paszczy Ministerstwa, akcja z przepowiednią, zabranie fałszywego horkruksa z jaskini. Dalsze poczynania Harry’ego odbywają się poza szkołą. Najważniejszą z nich jest walka z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem wszech czasów, Lordem Voldemortem. W sumie sagę przetłumaczono (nie zawsze w całości) na 67 języków. Wszystkie siedem części spotkało się z olbrzymim uznaniem na całym świecie i odniosło potężny sukces. Za sprawą 450 milionów egzemplarzy, Harry Potter jest najlepiej sprzedającą się serią książek w historii. Śladów Harry’ego Pottera jest w Londynie mnóstwo.

Z pewnością najfajniejszym miejscem jest mieszczące się pod Londynem studio Warner Bros, w którym kręcono wszystkie części filmu – można je zwiedzać i na własne oczy zobaczyć kostiumy i różne rekwizyty, a także przejść się po planie filmowym – można wejść do Wielkiej Sali w Hogwarcie, odwiedzić pokoje Gryffindoru i innych domów. Wyjawiane są też różne tricki, takie jak latanie na miotłach. Można zajrzeć za kulisy produkcji i zobaczyć wiele fantastycznych planów filmowych, kostiumów i rekwizytów. Poznać ściśle strzeżone sekrety, w tym fakty na temat efektów specjalnych oraz animatroniki, dzięki którym filmy o Harrym Potterze stały się tak popularne na całym świecie. Można też stanąc na słynnej Alei Smoka, pokrytej kocimi łbami, a także przed wystawą sklepu z różdżkami Ollivandera, księgarni Esy i Floresy oraz Magiczne Dowcipy Weasleyów. Ciekawie jest zobaczyć znane rekwizyty z filmów, w tym miotłę Harry’ego Nimbus 2000 i motocykl Hagrida. Odkryć inne plany filmowe, w tym pokój wspólny Gryffindoru, dormitorium chłopców, chatkę Hagrida oraz klasę eliksirów. Następnym miejscem jest dworzec King’s Cross i słynny  Peron 9 i 3/4. Również ja, choć w świecie Harrego Pottera byłabym mugolem,  kiedy odnalazłam to miejsce miałam ochotę przenieść się do krainy czarodziejów, stąd próba dotarcia do Howard Expressu ( niestety nie udana) . Charing Cross Road to ulica na której znajduje się wejście na ulicę Pokątną. Na Picadilly Circus,  Harry, Ron i Hermiona teleportowali się w siódmej części. Kolejnym znanym z filmu miejscem jest Millennium Bridge – pieszy most przez Tamizę, który w pierwszych scenach szóstej części zostaje zniszczony przez śmierciożerców.

O Harrym Potterze mogłabym pisać dużo i długo. W ramach projektu nie tylko powstały prace uczniów, którzy jak zawsze mnie nie zwiedli i wykonali wiele prac, ale także obejrzeliśmy jedną z pierwszych części przygód małego czarodzieja. W następnym roku szkolnym zamierzam kontynuować ten projekt, tylko jego tematyką będzie „Amazing places in London” a tych w tym cudownym mieście, do realizacji moich pomysłów, na pewno nie zabraknie. A tymczasem obejrzyjcie sobie projekty zrealizowane przez Waszych kolegów (prezentujemy je poniżej).

Katarzyna Więckowska