W kwietniu, 218 lat temu urodził się Hans Christian Andersen – duński pisarz najbardziej jednak znany, ze swojej twórczości baśniopisarskiej.

Andersen oprócz baśni pisał wiersze, opowiadania, a chcąc zostać aktorem również sztuki teatralne. Napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. Pierwszy zbiór baśni – „Baśnie opowiedziane dla dzieci” zostały wydane w Kopenhadze w 1834r.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć postać baśniopisarza uczniowie klas drugich i zerówki wysłuchali wybranych baśni i dowiedzieli się o niezwykłych talentach Andersena. Wśród nich, to talent do pięknego i interesującego opowiadania, artystycznego ilustrowania baśni własnoręcznie wykonanymi wycinankami. Poznając życie Andersena, wspólnie z klasami doczytaliśmy, że zamiast pióra, atrybutu pisarza, w kieszeni marynarki częściej można było znaleźć nożyczki.

Wśród bohaterów baśni, którą to wybrali najmłodsi czytelnicy były losy malutkiej Calineczki z baśni „Dziecię Elfów”. Żeby przenieść się do krainy baśniopisarza i sprawdzić, ile centymetrów ma cal… i Calineczka, uczniowie wykonali prace plastyczne które to ozdabiają szkolną bibliotekę.

Ch. Andersen mawiał, że jego „baśnie to pudełka, dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza”. Zachęcam wszystkich moich czytelników do czytania baśni, oglądania pierwszych wydań pięknie ilustrowanych przez J. M. Szancera oraz częstego otwierania baśniowego pudełeczka w poszukiwania życiowych mądrości.

Danuta Krzaczkowska – szkolny bibliotekarz