21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Co roku staramy się celebrować to święto, przyglądając się z ciekawością i czułością naszemu ojczystemu językowi. Do tego, że polszczyzna jest piękna i niesamowicie bogata, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na pewno jednak warto tę różnorodność podkreślać i dbać o urozmaicanie w każdej sytuacji. Tak, jak to powiedział dawno, dawno temu jeden z naszych poetów Juliusz Słowacki: „Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. W tym roku nasi uczniowie przyglądali się frazeologizmom, czyli utrwalonym w języku związkom wyrazowym, których znaczenie jest inne, niż wynika ze składających się na nie słów. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ich w naszych rozmowach. Tak oswoiliśmy się z przenośnym znaczeniem związku, że zupełnie nie zastanawiamy się nad jego dosłowną stroną. Warto może przyjrzeć się od czasu do czasu takim zwrotom i wyrażeniom, by oczyma wyobraźni zobaczyć igłę w stogu siana, mleko pod nosem, emocje, które sięgają zenitu, słonia w składzie porcelany, krokodyle łzy, czy też zastanowić się, czemu coś obiło nam się o uszy, kto nam wpadł w oko lub dlaczego można mieć duszę na ramieniu lub być na szarym końcu.

Frazeologiczny zawrót głowy rozpoczął się tuż przed feriami, kiedy podczas apelu wychowawcy wylosowali frazeologiczne hasła dla swoich klas. Klasy czwarte miały zmierzyć się z hasłem „Ni pies, ni wydra, czyli zwierzęta we frazeologii”, klasy piąte: „Dla duszy i dla ciała- frazeologia doskonała!”, szóstaki przyglądały się kolorom: „Frazeologiczna paleta barw”, a klasy siódme miały nas zaprosić do „Frazeologicznego supermarketu”. Na lekcjach bibliotecznych oraz języku polskim słowniki poszły w ruch. Uczniowie w grupach wyszukiwali, a następnie tworzyli ilustracje do poszczególnych związków wyrazowych. Również młodszym klasom spodobał się taki sposób poznawania języka. Klasy trzecie i drugie pod czujnym okiem Pani Danusi dołączyły do akcji.  Efekty pracy można było podziwiać na szkolnych korytarzach oraz w salach języka polskiego. W najbliższym czasie sprawdzimy,  ile zapamiętaliśmy z tej pracy. Uczniów klas starszych czeka quiz, w którym będą mogli sprawdzić swoją znajomość związków frazeologicznych. Trzymamy za nich kciuki!

A całej społeczności STO życzymy samych pięknych i odpowiednich słów, na wszystko, co nas otacza. Abyśmy zawsze umieli nazwać rzeczy po imieniu i dobierali je świadomie, odpowiedzialnie i z prawdziwą uważnością.

Polonistki oraz Danuta Krzaczkowska