Europe CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Jak co roku, nasza szkoła włączyła do udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania, który w tym roku odbył się on w dniach 10-25 października, czyli trochę na przekór nazwie trwał tradycyjnie pełne dwa tygodnie. Co udało nam się zrobić z uczniami w tym czasie?
Najmłodsi, korzystając z kolorowych bloczków, kodowali w rytmie boogie i planowali trasę Elfa roznoszącego prezenty. Trochę wcześnie, ale “googlowa wioska Świętego Mikołaja” otwarta jest dla dzieciaków cały rok i cieszy się wciąż niezwykłym powodzeniem. Nieco starsi uczniowie tworzyli gry w Scratchu – Mistrzowie Kodowania z klas trzecich grę “Złap duszka”, a Superkoderzy z klas czwartych – “Niezwykły pościg”. W efekcie powstały bardzo ciekawe aplikacje, które sprawdzają zręczność użytkowników, punktując poszczególne rozgrywki.
Rozpoczęliśmy też pracę nad “Zwariowanymi imionami”, w których literki po aktywacji wyczyniają niezwykłe cuda. Nad tym projektem jeszcze trochę popracujemy. Z kolei piątoklasiści na zajęciach Robotyki uczyli się sterować poczynaniami naszych szkolnych mBotów – i wychodziło im to świetnie, roboty posłusznie wykonywały polecenia kodowane w programie mBloc Blocly na iPadach. Znaleźliśmy też odrobinę czasu na “SumBoty”, czyli potyczki naszych mBotów na wzór walk sumo – przednia zabawa, wszystkim bardzo się podobała.
Uczniowie klas starszych do zajęć podchodzą już nieco poważniej – na zajęciach Koła Komputerowego zgłębiali tajniki programowania symulatora micro:Bit. Programowanie odbywa się tu za pomocą bloczków, bardzo podobnie, jak w programie Scratch. micro:Bit przygotowany przez firmę Microsoft, ma solidną dokumentację, sporo samouczków oraz duży zbiór przykładowych projektów, które stanowią inspirację dla uczniów. Płytkę micro:Bit w można programować również w językach microPython i JavaScript. Siódmoklasiści, którzy w ubiegłym roku szkolnym uczyli się Pythona, mogli teraz pracować dwutorowo: używając bloczków lub pisząc kod w Pythonie. Nasi młodzi programiści zachęcają do samodzielnych prób pisania skryptów – to naprawdę świetna zabawa – symulator micro:Bit dostępny jest na stronie: https://makecode.microbit.org/
Podsumowując – to były naprawdę bardzo udane dwa tygodnie, które w naszej STO trwają tak naprawdę przez cały rok. Cieszymy się, że mamy tak zdolnych, kreatywnych i chętnych do pracy uczniów.
Pozdrawiamy naszych młodych programistów
– panowie Przemek i Błażej