Europe Code Week – akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie i nauczyciele rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, a w ubiegłym roku – już drugie miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.

 

Europejski Tydzień Kodowania za nami, tradycyjnie odbył się również w naszej szkole. Tym razem skupiliśmy się na kodowaniu w ramach pracy naszych popołudniowych kół komputerowych.

Najmłodsi tworzyli w Scratchu swoją pierwszą grę, gdzie po raz pierwszy zmierzyli się z pojęciem zmiennej. Czy było to trudne? Może trochę na początku, jednak wszystko stało się o wiele bardziej zrozumiałe, kiedy w bezpośredniej rozgrywce za każdego złapanego nietoperza otrzymywaliśmy punkt dodatni a punkt ujemny, gdy spryciarzowi udało się umknąć. Tajemniczą zmienną były oczywiście punkty.

Piątoklasiści w ramach zajęć Robotyki uczyli się sterować robotami edukacyjnymi. Tym razem naszym poczciwym mBotom towarzyszył niezwykłej urody robot Dash, którego możliwości zaprezentował nam Szymon. Trzeba przyznać, że ma spore możliwości, nie dość że ładny i zgrabny, to na dokładkę strasznie szybki i zwinny. W dodatku potrafi gadać, kręcić głową i świecić wszystkimi kolorami tęczy. Bardzo nam się podobał.

Najstarsze klasy oswajały się z groźnym Pythonem, groźnym tylko z nazwy, bo programowanie z miłym wężem to naprawdę wspaniała nauka i zabawa. Najpierw kilkadziesiąt linijek kodu a potem niesamowity spektakl na ekranach monitorów – kolejne linie łącząc się tworzyły, kolorowe figury geometryczne.

W Europejskim Tygodniu Kodowania rozpoczęliśmy również nasz wspólny całoroczny konkurs “Mistrzowie Rodzinnego Komputera”. W październiku mieliśmy pierwszą odsłonę, 1 listopada kolejna, gorąco zapraszamy wszystkich uczniów ze swoimi Rodzinami – pokażcie, jak razem radzicie sobie z komputerowymi wyzwaniami, jak komputer pomaga Wam w życiu codziennym, jakie stwarza okazje do wspólnej zabawy i nauki.

pan Przemek