Wraz z nadejściem wiosny w progach naszej szkoły pojawiła się w roli głównej królowa wszystkich nauk – MATEMATYKA.
W dniach od 14-16 marca odbyło się coroczne Święto Matematyki. Tegoroczne hasło to – Liczba Pi z Wisławą Szymborską i nie tylko. W dniach poprzedzających to święto, został ogłoszony konkurs na pracę plastyczną pt.: Z Pi w roli głównej. Klasy czwarte przygotowały plakaty z ciekawostkami o liczbie Pi.
Czwartek – 16 marca okazał się najważniejszym dniem Święta matematyki, ponieważ w tym dniu aż 254 uczniów z klas 2-8 przystąpiło do rozwiązania w swojej kategorii wiekowej zadań Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2023. Najmłodsi uczniowie z klas 0-3 bawiąc się matematyką, zajmowali się wykonywaniem prac plastycznych z kół – techniką origami.
Trzecioklasiści walczyli o tytuł Komputerowego Mistrza Mnożenia i Dzielenia Klas Trzecich. Na tablicach pierwszego piętra pojawiły się zadania konkursowe do rozwiązania dla chętnych uczniów z klas 4-6. Uczniowie zainteresowani Liczbą Pi mogli zmierzyć się z przygotowanymi czterema zadaniami: rozsypanką wyrazową wykorzystującą mnemotechnikę liczby Pi, zadaniem z szyfrem, testem z ciekawostek o liczbie Pi, ułożeniem w całość pociętych pasków z fragmentami wiersza Wisławy Szymborskiej pt.: Liczba Pi.
Kolejny raz matematyka znalazła swoje miejsce w literaturze polskiej. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w Szkolne Święto Matematyki, podkreślając jednocześnie setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej noblistki i patronki naszej szkoły.
Aneta Nowicka
Mamy Komputerowego Mistrza Mnożenia i Dzielenia Klas Trzecich – w finale bezkonkurencyjna okazała się Natalka z klasy 3b, drugie miejsce zajął Henryk z 3a, trzecie (zadecydował jeden mały punkt) – Róża z 3b. Finałowa rozgrywka nie była łatwa a i konkurencja duża. Wszyscy wykazali się świetną znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia, sprawnie wpisywali też wyniki na klawiaturze. Niektórzy zdecydowali się korzystać z klawiatur numerycznych, zyskując kilka dodatkowych, bardzo cennych sekund. Najlepszy wynik uzyskała Natalka – wciągu 5 minut wykonała 166 operacji, co daje średnią 1,8 s na jedno działanie i wpis z klawiatury. To naprawdę rewelacyjny wynik, ciekawe, czy ktoś może go przebić. Możecie spróbować – test dostępny jest na stronie matzoo.pl.
Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, wielkie brawa przesyłamy wszystkim uczestnikom finałowej rozgrywki.
Przemysław Stecewicz