W ramach obchodzonych w naszej szkole Dni Języka Ojczystego klasa 4b odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną filię nr 12 przy ul. Marcina w Szczecinie.
W radosnym i pełnym ciekawości nastroju klasa 4b przekroczyła próg zaprzyjaźnionej z naszą szkołą biblioteki. Miejsce to nie jest przypadkowe. W bibliotece, skarbnicy książek słowo pisane króluje wszędzie. Pani Irenka, pracownik filii przygotowała dla naszych uczniów lekcję biblioteczną w oparciu o lekturę „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” A. Maleszki. Temat związany był z niezwykłymi przygodami bohaterów książki, a przygotowana prezentacja ukazała młodym czytelnikom nie tylko postać znanego pisarza, ale również miejsca z charakterystycznymi przedmiotami wykorzystanymi w lekturze. Uczniowie rozmawiali też o tym jakim miejscem jest biblioteka, jakie panują w niej zasady i czy warto z niej korzystać.
W drugiej części spotkania czwartoklasiści mieli do wykonania zadanie. Na dużej kartce nasi uczniowie wcielili się w pisarzy i do rozpoczętego zdania dopisywali dalszy ciąg przygód książkowych bohaterów. Opowiadanie zaczynało się zdaniem… Co by się zdarzyło, gdybyśmy znaleźli przedmiot wykonany z magicznego drzewa. … Kolejna część spotkania to najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas, to swobodny dostęp do półek z książkami. Uczniowie samodzielnie wybierali książkę i „zatapiali” się w lekturze, a przekrój literatury był bardzo różny. Od książki przygodowej po albumy o astronomii.
Biblioteka to miejsce przyjazne i zawsze chętnie odwiedzane przez naszych uczniów. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy pracownikom biblioteki, złożyliśmy obietnice kolejnych odwiedzin i udaliśmy się do szkoły.
A to jeszcze nie wszystko. Jako że nasz język ojczysty to piękno i bogactwo słów dla klas 1-3 przygotowane zostały specjalne lekcje biblioteczne, w trakcie których uczniowie wykonywali różne zadania językowe i sprawdzali swoje umiejętności – szczególnie dykcyjne w „połamańcach językowych”. Na podstawie czytanych fragmentów książki G. Kasdepke uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości przysłów i zrozumieć znaczenie niektórych polskich powiedzeń. Na lekcjach w bibliotece, wykorzystując wybrane wiersze, rozmawialiśmy na temat trudności i zawiłości języka ojczystego. Językiem polskim można się również bawić, dowodem na to była zabawa w grupach, wykorzystująca grę słowną Remik.
Mam nadzieję, że trudności języka polskiego zostały odczarowane, dowodem na to były ciekawe lekcje w bibliotece i wspólna zabawa.
Danuta Krzaczkowska