Archipelag Galapagos tworzy 18  wysp wulkanicznych,  leżących  na Oceanie Spokojnym  ok. 1000 km od Ekwadoru. Pod powierzchnią  znajduje się wielka rozgrzana skała o szerokości 100 km, a długości 2900 km,  jej  wybuchy  spowodowały, że z wody  wyłoniły się  wyspy, które   często  są po prostu wulkanami.  Właściwie  takie położenie, przy samym równiku, powinno spowodować, że w tym miejscu utworzyłaby się pustynia, a nie wyspy.  Tak się nie stało, m.in. dzięki  prądom oceanicznym.

Wyspy Galapagos  zostały okryte przypadkiem w 1535 r. przez Biskupa Panamy, jednak prawdziwy rozgłos zdobyły 300 lat później. W 1885 r. przybył na nie angielski przyrodnik Karol Darwin podczas swej historycznej podróży na statku Beagle. Różnorodność  przyrody, jaką tu odnalazł podczas pięcioletniego pobytu, wywarło ogromny wpływ na sformułowaną przez niego teorie ewolucji i doboru naturalnego. Również obecnie  wyspy stanowią dla wielu naukowców bogate źródło informacji. Badane są wulkany, jaskinie i wody oceanu.
Należy  zadać sobie pytanie  skąd  na takich ubogich  w żyzną ziemię Wyspach znalazło się tyle roślin i zwierząt. Otóż, ten teren nawiedza wiele wiatrów m.in. pasaty, które przyniosły wiele nasion roślin, które pomimo, skalnego w większości, podłoża, przetrwały jak np. mniszek. Inne nasiona zostały  przeniesione przez ptaki np. albatrosy, a jeszcze inne przypłynęły wodami oceanu i w płytkiej, przybrzeżnej wodzie  ukorzeniły się.  Również w podobny sposób przybyły  na wyspy owady, pierwsze dotarły tu pająki, których obecnie  jest 150  gatunków.
Chociaż Galapagos leżą na równiku, dzięki prądom powstaje fitoplankton, który wypływając na powierzchnię kwitnie i stanowi pożywienie dla większych organizmów.
W wodach Pacyfiku, niedaleko  wysp  żyją np. rekiny młoty oraz rekiny  galapagoskie. Interesującym stworzeniem jest także rybonietoperz, mola mola samogłów, humbak, lew morski oraz 20-sto tonowy rekin wielorybi.
Nie tylko wody  Galapagos są bogate w  rożne stworzenia,  również sama wyspa ma ciekawych mieszkańców. Jej  mieszkańcami są rożne ptaki np. albatrosy galapagoskie, głuptaki niebieskonogie oraz kormorany( obecnie nieloty) oraz…uwaga!…pingwiny!Skąd pingwiny na Galapagos? Tych mieszkańców Antarktydy  przyniósł na wyspy  dawno  temu  prąd Humbolta. Teraz pingwiny  są znacznie mniejsze i   nurkują między wyspami, gdzie woda jest znacznie chłodniejsza.
Archipelag to jednak królestwo gadów. Jednym z symboli  wysp są legwany.  Do tych wysp docierają wznoszące prądy morskie, które zapewniają idealne warunki do rozwoju zielonych i czerwonych glonów – ulubionego pokarmu legwanów.
Król może być jednak tylko jeden. Nazwa wysp pochodzi z języka hiszpańskiego. Galapagos oznacza Wyspy Żółwie. To tu żyją  żółwie słoniowe, których waga dochodzi nawet do  250 kg, a długość życia to ok. 100 lat. Te ogromne żółwie  czepia  energię ze słońca, wygrzewając się na skałach. Żółw słoniowy żywi się prawie wszystkimi roślinami i owocami, także kaktusami. Nie pogardzi kwaśnymi i cierpkimi jagodami. Z apetytem zjada trawę, owoce kaktusów i kwiaty. Gdy minie pora deszczowa, żółwie schodzą ze zboczy wulkanów na niziny, aby skubać świeżą trawę. Natomiast w czasie pory suchej wędrują w górę zboczy, gdzie jest więcej wilgoci i trawa pokrywa wilgotne łąki. Ich układ trawienny nie jest zbyt wydajny, ponieważ duży procent pokarmu wydalają nieprzetrawiony. Żółwie piją wodę, kiedy tylko na nią natrafią; są niezwykle wytrzymałe na brak pokarmu, bardzo długo (nawet kilka miesięcy) wytrzymują też bez wody.  Każda wyspa ma zresztą swój rodzaj żółwia.
Wyspy Galapagos to jedno z najpiękniejszych, ale przede wszystkim najciekawszych miejsc na Ziemi, jeśli  chodzi o bogactwo przyrodnicze. To kopalnia wiedzy ukryta w wulkanach, jaskiniach, skałach i wodach. Wyspy Galapagos są Parkiem Narodowym.W 1986 r. otaczający ocean został ogłoszony morskim rezerwatem. UNESCO uznało wyspy jako Miejsce Światowego Dziedzictwa. Do ochrony wysp została powołana w Belgii w 1959 r. Fundacja Karola Darwina.
 
Opracował na podstawie filmu: Jeremiasz Lizak kl.4b
Wyspy Galapagos
Film  z dnia: 22.04.2015
kanał: Polsat Viasat Nature
prowadzenie: Dawid Attenborough

Zdjęcia źródła:
zdjęcie nr 1- http://www.sailing-sclerosis.org/oceans-of-hope/news/2015/150207-team-news-galapagos/
zdjęcie nr 2- www. podroze.dziennik.pl

zdjęcie nr 3- www. dinoanimals.pl