Temat:   Kilka słów o naszym Patronie ... (Patronach ?) .

NOBLIŚCI POLSCY

 

sklod.gif (13555 bytes)

Maria Skłodowska-Curie

sienki.gif (12180 bytes)

Henryk Sienkiewicz

reymont.gif (19751 bytes)

Władysław Reymont

milosz.gif (21024 bytes)

Czesław Miłosz

walesa.jpg (11542 bytes)

Lech Wałęsa

szymborska.jpg (14278 bytes)

Wisława Szymborska

Drodzy uczniowie!

Rok szkolny 1998/99 jest dziesiątym rokiem działalności naszej szkoły, najstarszej szkoły niepublicznej w Szczecinie. Wiele miesięcy temu zespół rodziców i nauczycieli zajmujących się planowaniem obchodów tego szczególnego jubileuszu ogłosił konkurs na wybór patrona naszej szkoły. Po rozważeniu różnorodnych propozycji Zarząd Szkoły zdecydował o nadaniu naszej placówce imienia Noblistów Polskich. Autorem zwycięskiego pomysłu jest dobrze Wam znany nauczyciel informatyki pan Przemek Stecewicz. Oto fragmenty konkursowej pracy pana Przemka:

"(...) Nazwa ma charakter uniwersalny. Przybliża wybitne polskie postacie, które są wzorem do naśladowania w różnych dziedzinach życia. Obok postaci historycznych, już nieżyjących, znanych głównie z podręczników historii i literatury, są to również osoby obecne wśród nas, bardzo konkretne, z którymi można porozmawiać, podyskutować, które mogą nam zaimponować, które mogą być dla wielu z nas duchowymi przewodnikami.

Niezwykłość proponowanej nazwy polega również na tym, że można zaprosić do naszej szkoły aż 3 żyjących polskich noblistów ("współpatronów" szkoły). Jest to rzecz niespotykana, gdyż zwykle patronami szkół zostają wybitne i zasłużone dla naszego kraju, będące wzorem do naśladowania nieżyjące już postacie historyczne.

Nazwa ma również charakter otwarty - w każdej chwili grono osób będących pośrednio patronami szkoły może zwiększyć się o kolejnego noblistę (być może o ucznia naszej szkoły), stąd praca wychowawcza z samą nazwą w zasadzie nigdy nie będzie zakończona.(...)."

Jestem przekonana, że autorytety Noblistów Polskich będą dla Was wzorami w rozwijaniu własnej osobowości. Dzień 14.X.1998 roku - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - przejdzie do historii naszej wspólnej edukacji jako wielkie święto, od dzisiaj tworzymy Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Noblistów Polskich.Powrót

Dyrektor Szkoły
Iwona WalczaK

Noblisci pochodzenia polskiego

1903     Maria SKŁODOWSKA-CURIE (fizyka)
1905     Henryk SIENKIEWICZ (literatura)
1907     Albert Abraham MICHELSON (fizyka)
1911     Maria SKŁODOWSKA-CURIE (chemia)
1920     Walther Hermann NERNST (chemia)
1924     Władysław Stanisław REYMONT (literatura)
1950     Tadeusz REICHSTEIN (psychologia i medycyna)
1963     Maria GOEPPERT-MAYER (fizyka)
1977     Andrew V.SCHALLY (psychologia i medycyna)
1978     Isaac Bashevis SINGER (literatura)
1978     Menachem BEGIN (nagroda pokojowa)
1980     Czesław MIłOSZ (literatura)
1981     Roald HOFFMANN (chemia)
1983     Lech WAłĘSA (nagroda pokojowa)
1985     Klaus von KLITZING (fizyka)
1992     Georges CHARPAK (fizyka)
1994     Shimon PERES (nagroda pokojowa)Powrót
1995     Joseph ROTBLAT (nagroda pokojowa)
1996     Wisława SZYMBORSKA (literatura)
.......    kto następny ???

Kilka słów o Noblu

NOBEL Alfred Bernhardnobel.1.jpg (7502 bytes)

- 1833-96, szwedzki chemik i przemysłowiec; wynalazca m.in. dynamitu (1866), opracował metody jego otrzymywania, a także metody otrzymywania innych materiałów wybuchowych; fundator nagrody nazwanej jego imieniem (Nobla Nagrody).

NOBLA FUNDACJA

- fundacja szwedzko-norweska, założona 1900, z siedzibą w Sztokholmie, realizująca testament A. Nobla przez przyznawanie międzynarodowych Nagród Nobla.

NOBLA NAGRODYPowrót

- przyznawane od 1901 corocznie z Fundacji Nobla za osiągnięcia w fizyce, chemii, filozofii, medycynie, literaturze oraz za działalność na rzecz zbliżenia między narodami (Pokojowa Nagroda Nobla); od 1969 - także w dziedzinie ekonomii (z fundacji Banku Szwedzkiego)

 

| CZ.MIŁOSZ | W.REYMONT | H.SIENKIEWICZ | M.CURIE-SKŁODOWSKA | W.SZYMBORSKA | L.WAŁĘSA |