[et_pb_aio_extended admin_label=”All in One Extended” title=”Dzień Misia” typing_effect=”off” typing_loop=”off” typing_static_on_off=”off” typing_static_break=”off” typing_delay=”0″ rotator_effect=”off” rotator_static_on_off=”off” rotator_static_break=”off” rotator_type=”fadeIn” textillate_effect=”off” textillate_in_type=”sequence” textillate_in_effect=”fadeIn” textillate_out_type=”sequence” textillate_out_effect=”fadeIn” textgif_on_off=”off” use_background_text=”off” title_fancyline=”off” title_before_after=”before” title_fancy_orientation=”left” url_new_window=”off” button_on_off=”off” popup_video_on_off=”off” use_background_gradient=”off” background_gradient_type=”left-to-right” use_icon=”on” icon_color=”#ffffff” use_circle=”on” circle_color=”#e02b20″ use_circle_border=”off” circle_border_color=”#7EBEC5″ icon_placement=”left” icon_alignment=”left” animation=”fadeIn” icon_animation_reveal=”off” icon_animation_speed=”0″ background_layout=”light” text_orientation=”left” text_alignment=”top” use_wrapper_border=”off” wrapper_style=”solid” img_on_off=”off” img_zoomin_hover=”off” img_zoomin_hover_style=”fast” img_hover_effect=”off” img_hover_effect_style=”img_grayscale_hover” hide_content=”off” alternative_title_on_off=”off” bg_overlay_style=”full_overlay” hover_content_effect=”dwd-fadein” overlay_gradient=”off” overlay_gradient_hidden_show=”off” overlay_gradient_type=”left-to-right” whole_content_animation_on_off=”off” whole_content_animation=”fadeIn” whole_content_animation_reveal=”off” whole_content_animation_speed=”0″ title_animation_on_off=”off” title_animation=”fadeIn” title_animation_reveal=”off” title_animation_speed=”0″ content_animation_on_off=”off” content_animation=”fadeIn” content_animation_reveal=”off” content_animation_speed=”0″ fancyline_styles_on_off=”off” adv_wrapper_border=”off” wrapper_border_color=”#ffffff” use_icon_font_size=”off” button_one_animation_on_off=”off” button_one_animation=”fadeIn” button_one_animation_reveal=”off” button_one_animation_speed=”0″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_button=”off” button_letter_spacing=”0″ button_use_icon=”default” button_icon_placement=”right” button_on_hover=”on” button_letter_spacing_hover=”0″ header_font_size=”40px” header_letter_spacing=”3px” header_line_height=”1.5em” body_font_size=”16px” header_font=”|||on|” body_font=”Open Sans||||” header_text_color=”#0c71c3″ font_icon=”%%257%%”]

  NIE OBĘDZIE SIĘ BEZ MISIA – TAK PISAŁA W SWOIM WIERSZU M. CZERKAWSKA.

Dlatego tak trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misia w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. A jak z tym misiem było ?

   

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych T. Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka . Świadkiem tego wydarzenia był C. Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.Rysunek stał się inspiracją dla producenta zabawek. Tak powstała zabawka pluszowego misia. Od tamtej pory, miśki  towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy, pocieszają w trudnych chwilach. Nie dziwi też fakt, że pluszowe  misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Jest obchodzony od 2002 roku.
Nasza szkoła również nie zapomniała o „naszym przytulaku” i włączyła się w obchody tego niezwykłego święta.

Tradycyjnie przed biblioteką stworzyliśmy wystawę książek z misiowym bohaterem. Podczas przerw mogliśmy spędzić czas w misiowym bibliotecznym kinie. Posłuchać fragmentów czytanej przez uczniów z samorządu  książki o misiu Paddingtonie. I tak przy tym misiu zatrzymamy się na chwilę. Miś Paddington to postać niedźwiadka która została stworzona przez angielskiego pisarza M. Bonda.
Miś urodził się w Peru i do Anglii trafił dziwnym przypadkiem. Rodzina Brownów znalazła go na stacji „Paddington” w Londynie i stąd jego imię.

   Twój przyjaciel, miś Paddington,
Ma śmieszną czapeczkę,
Zawsze nosi torbę, czasem nawet teczkę.
W nich Paddington miewa do nosa chusteczkę.
A obowiązkowo- drożdżową  bułeczkę.
Bułeczka jest zwykle z marmoladą w środku,
Bo to wielki łasuch. Wiesz to dobrze kotku.
Ma dobre serduszko i przygód ma wiele, z których go ratują wierni przyjaciele.

  D. Ludwiczak – „Miś Paddington” (fragment)

W ramach projektu PO WER w którym uczestniczy nasza szkoła mogliśmy zaprezentować fragment książki o misiu Paddingtonie  również w języku angielskim. Ta nowa forma przybliżenia w oryginale tak znanej książki spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów jak i rodziców.

D. Krzaczkowska- bibliotekarz

[/et_pb_aio_extended]